דלקן אוניברסלי » מה זה דלקן אוניברסלי?

מה זה דלקן אוניברסלי?

אם שמעתם את המושג דלקן אוניברסלי אבל לא בטוחים יודעים מה זה אומר, אז הכתבה הזו הולכת לעשות לכם סדר ולספק לכם את כל המידע שאתם חייבים לדעת. הדלקן בעל יתרונות רבים שבהחלט צריך לדעת.

מוכנים? הנה הכל בנושא.

דלקן אוניברסלי או השם בעברית בישראל – התקן תדלוק אוטומטי כללי – הוא מכשיר שמאפשר לכם לרכוש המאפשר לכם לרכוש דלק על ידי משאבת דלק המיועדת לכך, בלי לשלם על זה במקום, וכמובן בכל תחנת דלק שתרצו. התשלום לא נעשה במקום, אלא באמצעות הסכם וחשבונית חודשית.

כדי להבין זאת טוב יותר, חשוב לדעת מה זה דלקן, ואז להבין את המשמעות של הוספת המילה אוניברסלי.

דלקן או התקן תידלוק כללי, הוא מכשיר או כלי אשר מאפשר לכם לרכוש דלק באמצעות מערכת אשר יודעת:

  • לזהות את הרכב שלכם.
  • למדוד באופן אלקטרוני את כמות הדלק הנצרך.
  • להשתלב ביחד עם מד אוץ (ספידומטר) כדי לעקוב אחד המידע.
  • לרשום במאגר על מנת לחייב את החשבון בצורה ממוחשבת.
  • להפיק נתונים ולנהל את נתוני התדלוק של כל הרכבים שהלקוח מתדלק עימם.

כלומר, מתדלקים את הרכב ללא צורך לשלם במועד התדלוק ובסופו של דבר מקבלים חשבונית חודשית ונעשה חיוב לפי הסכם או הרשאה מיוחדת.

דלקן משוייך או דלקן רגיל, הוא כזה המאפשר לתדלק את הרכב שלכם רק בחברת דלק או בתחנת דלק מסויימת – כלומר של מותג אחד.

דלקן אוניברסלי בשונה מהדלקן הרגיל, הוא דלקן המאפשר לתדלק את הרכב שלכם בכל תחנת דלק שאתם רוצים, בכל אזור מגורים, וכמובן אפשר לעשות כמה הסכמים על אותו דלקן כדי לתדלק בכל תחנה אחרת.

רפורמת הדלקן האוניברסלי

אחת הבעיות הגדולות של דלקנים אוניברסלים, היא שבעבר היו משוייכים, כלומר היה ניתן לתדלק אצל חברת דלק או תחנת דלק מסויימת. כך נוצר מצב שאם נגמר לכם הדלק, אתם לא יכולים לתדלק בשום מקום, אלא רק להגיע אל תחנת דלק של מותג מסויים או במקרה גרוע יותר – תחנת דלק מסויימת וספציפית.

משרד האנרגיה קידם רפורמה מריחקה לכת שניתקה את הקשר בין התקן התדלוק המותקן ברכב לבין החברה איתה נעשה הסכם רכישת דלק ותידלוק ורכישת הדלק בפועל.

הרפורמה נכנסה לתוקף באופן הדרגתי כך לפי לוחות הזמנים הללו:

  • החל מתאריך 01.01.2018 בכל תחנת דלק שהיא מציעה שירותי רכישת דלק באמצעות דלק – חייבות להיות לפחות 3 משאבות דלק המאפשרות תדלוק אוניברסלי.
  • החל מתאריך 01.01.2019 לא ניתן לתדלק יותר עם דלקן רגיל משוייך.

איך זה עובד?

באופן פרקטי, דלקן אוניברסלי הוא בעצם טבעת שמתקינים אותה בפתח כניסת הדלק (מיכל הדלק), וזוהי טבעת שיש לה את המידע המזהה של הצרכן (מספר מזהה, מספר רכב, סוג דלק, הגבלות דלק ופרטים נוספים).

כדי להתקין, יש לפנות אל חברות מיוחדות שיש להן רישיון על פי חוק להתקין דלקן אוניברסלי כמו אורפק, רוזמן או נתב.

לאחר ההתקנה, ניתן לפנות אל אחת מחברות הדלק בישראל המפעילה תחנות דלק המאפשרת תדלוק עם דלקן, ואז לקבוע איתה הסכם רכישת דלק, תנאים, אובליגו ועוד.

אתם יכולים לפנות אלינו כדי שתוכלו לקבל הצעה משתלמת במיוחד לרכישת דלק במחירים נוחים ולהתקנת דלקן אוניברסלי.